Bukkancs ajánlja! Milyen meséket válasszunk ovisainknak… Mesekártyákkal? 2. rész

bukkancs blog mesekartya 2

Most már bizony valóban elindult a szeptember! És vele együtt a tanév is: nemcsak az iskolások tértek vissza az osztálytermekbe, hanem az óvodákat is ellepte ismét minden barnára sült kicsi könyvfaló. Mi szülők pedig hol tobzódunk a visszakapott csendes perceinkben, hol azon töprengünk: vajon hogyan örökítsünk át egy kicsit a nyár varázslataiból az őszi mindennapokba? Nos, természetesen van egy mesés ötletünk – sőt, nem is egy!

8. Alvás

Peter Vegas

Nehéz téma ez a sötétségtől való félelem. Nálunk mindhárom gyerkőc átesett rajta – a legkisebb még most is panaszkodik néha, hogy sokallja a lehúzott redőnyöket, ám arról a Sötétről, aki ebben a könyvben bujkál a lámpák elől, mindig jókedvvel olvas! (Sőt, még én is nagyokat szoktam mosolyogni azon, mennyire szereti a medvecukrot meg a feketeerdő-tortát.) Technikailag talán érzékenyítő könyvnek mondanám, de stílusában jóval inkább egy átlagos képeskönyvre hajaz, szóval bátran ajánlom mindenféle ovisnak, aki alvásról szóló mesét keres (Mesekártyák vagy más miatt): ha mást nem, inspirációt nyerhetnek belőle, hogy másnap aztán jól összefeketézzenek egy hatalmas rajzlapot!

mesekartya felsz a sotetben
mesekartya nincs itt semmi latnivalo

Dániel András

Dániel Andrást ma már senkinek nem kell bemutatni, ahogyan azt is megszokhattuk, hogy a gyerekkönyvei kicsit mindig eltérnek a többitől. Nincs ez másként ezzel a Miró és Andy Warhol-inspirálta meséjével sem, ami azt az indiántáncot mutatja be, ami az agyunkban játszódik le villanyoltás után: mi az az árnyék ott a falon? Mi is történt ma? És tényleg: a sötétben minden tehén fekete, hogy nem jöttünk rá erre korábban? Inkább nagycsoportosoknak ajánlanám elsőre, pláne az őszi sötétedések szezonjába hajlóan, ha összekuckózós, elalvás előtti mesére vágynak – ki tudja, a végén még az is lehet, megjön a kedvük a villanyoltáshoz?

9. Család

Kiss Judit Ágnes

Amikor családokról szóló meséket keresünk, ma már (szerencsére) több mindenből válogathatunk. A legújabb Babaróka nemcsak azzal emelkedik ki a sorból, hogy egy aránylag kortárs módon ábrázolt család alkotja a magját – Mamaróka humora és emberiessége mindig megmelengeti a szívemet, amikor ezt olvasom fel saját ovisomnak –, hanem mert gyerekszemszögből, finoman bemutatja azt is, mi történik, amikor egy barátunknak kettéválik a családja. Ha már egyszer olyan korban élünk, ahol a gyerekeinknek minden valószínűséggel van legalább egy olyan társa, aki hasonló cipőben jár(t), külön szerencse, hogy ilyen érzékenységgel van beleszőve egy országosan elismert mesesorozatba a család bomlásának élménye (és kezdődő feldolgozása).

mesekartya babaroka vakacioja
mesekartya zuzi

Malina Prześluga

Zuzi egy csoda – elsőre ez jut eszembe, amikor erre a könyvre nézek. A sok szöveg az oldalakon ne ijesszen meg senkit, Zuzi története annyira lendületes, hogy egy pillanatra sem unatkozott az akkor még csak hároméves Samu fiacskám, amikor a Karfiol Királyfiról szóló mesét olvastuk, vagy a cukroskásat, vagy amikor kémeket játszottak Zuzi legjobb barátjával… És valóban, a családtagok is méretes szerepet töltenek be a mesében, legyen szó a Nyuszinak nevezett anyukáról, vagy Kika nővéréről, vagy persze a rendületlenül kedves papáról; egy szó mint száz, Zuzi minden ifjú mesefaló könyvespolcára tökéletes! (El is raktam most magam mellé, hogy este mi is ismét előkapjuk Samuval :))

10. Varázslat

Julia Donaldson

Nyakunkon az október, amikor a szokásosnál is több bűbájt hordoz a szél – vagyis tökéletes idő legvarázslatosabb képeskönyveink előszedéséhez! A Boszi seprűnyélen az egyik legelső Julia Donaldson-mesénk volt egy szűk évtizeddel ezelőtt, és azóta is töretlen lelkesedéssel forgatjuk (mikor melyik gyerekkel), valamitől ugyanis az aránylag egyszerű történet a boszi egyre népesebb állatbarátairól még mindig ugyanannyira köti le az ifjúságot. Hogy a verses mese ritmusa, a sárkánytól való megmenekülés vagy a végső nonpluszultrás seprű miatt van-e, nem tudom: de emiatt még a szokásosnál is lelkesebben ajánlom bármilyen családnak ezt a kis boszorkányos mesekönyvet! Megéri!

mesekartya boszi seprunyelen
mesekartya a szomjas troll

Varró Dániel

Varró Dani gyerekverseit hungarikum-számba kéne vennünk – már egyetemistaként is ezt gondoltam, amikor (még jócskán szülés előtt) lecsaptam babaverses köteteire. Ez a trollos már csak skandináv felhangjai miatt is különösen kedves nekem, a gyerkőceim pedig még mindig nem tértek napirendre afölött, hogy az általuk nagyra tartott “válaszd-magad” mesetípusból is van magyar (és verses!) variáció! Kisebb könyvfalóknak inkább az első néhány mese esik majd jól, a névadó szomjas troll legendája cseppet sem hosszú és nagyon is élvezhető, a soron követő történetek szintén. Mindezt Varró Dani jellegzetesen humoros stílusában, ami jobban állja az idő vasfogát, mint sok más kortárs mese najainkból – varázslatos választás a javából.

11. Játék

Nyulász Péter

Még ma is emlékszem a megkönnyebbülés hullámára, ami átmosott rajtam egy különösen unatkozós szombat délután, amikor eszembe jutott, hogy találós kérdéseket mondogassunk egymásnak nyűgös lurkóinkkal. Svédországi család lévén nem ismerték az oviban-iskolában előforduló “Sző, fon, nem takács”-féle klasszikusokat, de hamar ki is futottam belőlük (hiába, három évtized kimosott már egysmást az agyamból), úgyhogy duplán örültem ennek a Nyulász Péter-féle gyűjteménynek! Kifejezetten jó kicsiknek, ugyanis egyik feladvány sem nehéz, és ha nem megy fejből, a képek alapján rögtön kiderül, mi is a megoldás – nem csoda, hogy “játékos könyv” címszó alatt elsőként ez jut eszünkbe!

mesekartya miazami
mesekartya boribon mackoi

Marék Veronika

Nem vagyok hatalmas Boribon-rajongó, ám Marék Veronikának mégiscsak ott van a helye egy mai magyar ovis mesepolcon. Ez a kék mackós könyvecske pedig tényleg nagyon kedves: Annipanni gyönyörű házikót épít a maciknak, Boribon pedig pont ugyanolyan büszkeséggel játszik kis kék pajtásaival, mint ahogyan saját házi medvebocsaim is szoktak éppen aktuális kedvencükkel. (Nem utolsósorban pedig egy kis tanulságot is rejt magában ez a rövid mese a magunk utáni elpakolás fontosságáról!) Úgyhogy Boribonra is emlékezni szoktunk, ha a játszós Mesekártyát húzzuk ki – hátha nálatok is beválik majd!

12. Odakint

Jesztl József

Szívemhez különösen közel áll ez a félig-könyv, félig-játék kiadvány, ugyanis ugyanúgy Török Jutta illusztrálta, mint saját meséimet – ám ezúttal nem holmi karakterek kalandjairól szól a fáma, hanem minket hív a természetbe különböző manóbarát játékötleteivel. Akár kerti délutánokról, akár hosszabb kirándulásokról van szó, ezek a játékok segítenek figyelmesebben körbenézni ott, ahol vagyunk, észrevenni a közelünkben heverő kavicsokat, botocskákat és további eszközöket, amikkel aztán vég nélküli társasozásokat csaphatunk ovisainkkal. Mesék ugyan nincsenek benne – de minek is, ha a játékok által mi magunk válhatunk játékos manófigurákká?

mesekartya manovaros
mesekartya lass csodat

Rachel Williams

Bár szintén nem klasszikus mesekönyv, állandó szereplője ez a sorozatindító Láss csodát!-könyv az esti kuckózásainknak. Leginkább Frey Hartas szívmelengető rajzai miatt, de persze saját természetjáróim egyéni kedvenceinek főszereplése, mint a katicabogár, a méhecske vagy a hold formaváltozása is mindig indok arra, hogy elővegyük. Ahogyan változnak az évszakok, különösen érdekes lehet végiglapozni és felismerni benne számos kinti történést, a reggeli harmattól egészen a hullócsillagokig, és rájönni: valóban csodás világba lépünk, amikor kiszaladunk az ajtón.

13. Varázslények

Ileana Surducan

Mostoha műfaja a gyerekkönyveknek a képregény: az alaphozzáállásunk (szülőként) gyakran az, hogy na persze, megint egy Donald kacsás vagy Garfieldos slágertermék, miközben ma már kifejezetten értékes, gyönyörű képregények is léteznek. Nor nyári kalandja határozottan ebbe a kategóriába tartozik, és azon ritka gyerekkönyvek egyike, amit egyszerre kap ki egymás kezéből a 4, a 7 és a 10 éves könyvfalóm: színes, izgalmas, könnyen azonosulható főszereplővel (lássuk be, lassanként nagyítóval kell keresni olyan ovist, aki nyáron nem áhítozik egy kis képernyőzésre minden nap), és egy jó nagy csipet varázslattal. Nor ugyanis felhőpásztorok családjába született, a mesében pedig feltűnnek még mindenféle sárkányóriások, bogáncsmesterek és varázserővel bíró nagyszülők… Egy szó mint száz: Nor története a képregények krémjébe tartozik!

mesekartya nor vakacioja
mesekartya a harom goni

Julia Donaldson

Ígérem, ez az utolsó Donaldson-könyv, amiről mesélni fogok (őszintén úgy gondolom, megkerülhetetlen szereplői egy aktuális mesepolcnak manapság!), ahogyan azt is, legalább annyira aranyos mese ez, mint amennyire furcsa a címe. A “gonik”, azaz gonoszok – angolul jobban működik, a “baddies” ugyanis jóval közismertebb kifejezés – igaziból Ezópusz egyik híres tanmeséjét elevenítik meg a könyvben, csak itt nem a Nap és a Szél versenyeznek egymással, hogy egy vándor kabátját megszerezzék, hanem a boszi, a troll és a kísértet akarják ellopni egy kislány pöttyös zsebkendőjét. (Ami aztán persze egyiknek sem sikerül, sőt, még méltó büntetésüket is elnyerik – ennyiben mindenképp felülmúlják az eredeti fabulát!) A kis ovis Samum nagyon szereti, úgyhogy már csak ezért is ajánlom nektek is!

14. Víz

Berg Judit

Nem is értem, Maszatékra hogyan kerülhet csak most sor, pedig mindhárom könyvfalóm első éveinek meghatározó alakja volt: ezeket az egyszerűségükben nagyszerű meséket szintén nem kell senkinek sem bemutatni, mára ugyanis szinte minden ovis polcán megtalálhatóak. A csőtöréses rész a vizes Mesekártya kapcsán szokott eszünkbe jutni, ugyanis nemcsak a csőtörés jelenségét, hanem a víz mindennapi életünkben betöltött szerepéről is esik benne szó (a zuhanyra várakozó néni képe örökre bevéste magát az emlékezetembe!), amiről sosincs túl korán elkezdeni beszélni. Maszat és Hóchóc példáján keresztül hátha az óvatosabb vizes viselkedés is könnyebben megy majd – én mindenképp szurkolok!

mesekartya maszat es a csotores
mesekartya hurra nyaralunk

Philip Waechter

Kissé átvittebb értelemben “vizes” mese ez a nyaralós (ami egyébként szintén nem sztenderd képeskönyv, hanem félig-meddig képregény!), nekem mégis mindig eszembe jut, amikor vízparti mesékről gondolkodom, ugyanis saját gyerekkoromban a könyv főszereplő családjához hasonló módon jártam el kempingezni a családommal. Úgyhogy amikor a könyvbéli kemping tengerpartját látom, valahol legbelül az illatát is érzem a helynek, és hallom a szomszédok ricsaját – igen, valaki mindig ricsajozott! – , aztán eszembe jut, hogy te jó ég, mikor fogom ezt megmutatni saját gyerkőceimnek is?! Egyelőre még biztosan csak a mesék által megyünk majd kempingezni, azt viszont maradéktalanul élvezem én is, ők is. (Még ha a pancsolást inkább személyesen csinálnák is.)

15. Amit akarsz

(avagy nálam: kuriózum, amiben egyik fenti téma sincs annyira konkrétan)

Catarina Sobral

Végül pedig íme két olyan könyv, amik egyik témába sem besorolhatóak, ugyanakkor én még nem láttam olyan gyereket, aki ne zsizsegett volna beléjük azonnal – elsőként itt is van az Asimpa, ami minden ex-bölcsész agytekervényemet megmozgatja, ha olvassuk, ugyanis egy kitalált szó különböző használati lehetőségeit mutatja be. Hogy a végére kiderül-e, hogyan is kell asimpálni, vagy hogy mit is takar egészen konkrétan az asimpa, itt és most nem árulom el: a már-már grafikai albumnak is megfelelő könyvből úgyis kiderül (és mosolyt csal majd a meserajongók arcára, sőt, ki tudja: lehet, hogy azonnal maguk is használni kezdik majd!). 

mesekartya asimpa
mesekartya robotok

Molnár Jacqueline

Ez a képeskönyv egyszerre mély és könnyed, szép és befogadható… Nem vagyok persze elfogulatlan, mert Jacqueline Molnar munkásságáért mindig is odavoltam, no de őszintén úgy gondolom, hogy még a legszőrösszívűbb szülőt is elvarázsolnák ezek a kedves robotok, akik teljesen közvetlenül mesélik el, milyenek is ők: néha dühösek, néha boldogak, szerelmesek is tudnak lenni, családot is tudnak alapítani… Sőt, ha jobban megnézzük, egészen úgy viselkednek, mint mi emberek! Ettől persze csak még izgalmasabbá válik a történet, az üzenet pedig a maga időtlenségében kedves – úgyhogy hadd álljon ennek a (kissé terjedelmesre sikerült) könyvajánlónak a végén, mint a leggömbölyűbb cseresznye a habostortán, hogy ha egyik nap fogalmunk sincs, milyen mesével kuckózzunk be az aprónéppel, mindig kéznél legyen.


Mesekártyák

4 990 Ft

Egy egyszerű, de nagyszerű kártyacsomag, ami segít ÚJRA felfedezni meglévő mesekincseiteket! Hogyan használd? A MESEKÁRTYÁK egy játékos, nyitott eszköz minden könyvfaló kisgyereknek, hogy könnyebben találjon rá az otthoni könyvespolc eldugott kincseire. Tizenöt olyan témát válogattunk össze – a járművektől a tündéreken át az ennivalókig – amelyek gyakran előfordulnak a 2-4 éves korosztály meséiben, és arra hívjuk…

Készleten

Ezért a termékért 23 hűségpont jár neked.

Ez is érdekelhet

fm11 vilagokon at
Folyóparti mesék #11 – Világokon át

2024. 10. 27. 17:00 // Kollázs, Verőce
Folyóparti mesék c. sorozatunkban ezúttal rendhagyó módon a kamaszokat és felnőtteket hívjuk a mesék útjára. Vaskor Gréta meseterapeuta, család- és párterapeuta lesz a vendégünk.
A belépődíj: 3000 Ft/fő
Helyfoglalás szükséges.

alapozo halloween
a.lapozó meseklub: Halloweeni mesemondás Róka úrnál

2024. 10. 25. 17:00-18:00 // Róka úr könyvesbolt
Ezen a délutánon egy RéMeSeN izgalmas mesét hallhattok, láthattok, ami számtalan meglepetést rejt. A mese után pedig mi is készülünk nektek egy apró meglepetéssel!
Részvételi díj, ami tartalmazza az alkotás alapanyagait is: 3000 Ft / gyerek.
Regisztráció szükséges!

Vélemény, hozzászólás?
Előjegyzés Értesítünk, ha érkezik hozzánk ilyen termék. Kérjük, ehhez add meg az e-mail-címedet!