5 kedves új gyerekkönyvünk a Könyvhéten

Könyvek között lenni mindig nagy öröm, külön ünnepelni a könyveket és az olvasást pedig különösen az. Körbejártuk mi is a Könyvhetet, és sok szépet-jót láttunk – olyat is, amivel már találkoztunk, és olyat is, amelyet most vehettünk kézbe először. Válogatásunk persze teljesen szubjektív. A Könyvhéten és a könyvesboltok polcain sok más csodás újdonságot is találtok, amelyekről mi is sokat fogunk még írni. Most azonban azokat a könyveket hoztuk el nektek, amelyeket mi személy szerint a legkülönlegesebbnek találtunk, és amelyek ugyanakkor talán kevésbé válnak ismertté az olvasó családok szélesebb köreiben.

1. Nézz fel az égre!

Joanna Gębal: Nézz fel az égre! (sorozat)

Joanna GębalMonika ZborowskaCsirimojó, 2021 • 0+

A leegyszerűsített formák és kontrasztos színek az észlelés és a figyelem fejlődését szolgálják. A lapokat szétvágva nagyobb kompozíciókká alakíthatók az illusztrációk. A képek rendezgetése további izgalmakat rejt a cseperedő babák számára.

A legkisebbeknek szóló kedvencünk rögtön három könyv, ugyanis a Csirimojó Kiadó egyszerre jelentette meg a sorozat három kötetét. És milyen jól tette! Ezek a különleges hangulatú és képi világú lapozók egymásra is épülnek, az első nagyon egyszerű formákkal és színekkel elsősorban a legkisebbeknek – 1 év alatti kicsiknek – szól, a következő kötetek pedig valamelyest összetettebb képekkel és mesélnivalókkal az 1-3 éveseknek. Ahogy a Csirimojótól megszokhattuk, lenyűgöző vizuális világ tárul elénk, üstökösök és csillagok, az ég megannyi csodája, persze babaszemhez igazodó csodás kontrasztokkal és ritmusokkal.

2. Kricckracc kapitány és a gránátalmiak

Simon Réka Zsuzsanna: Kricckracc kapitány és a gránátalmiak

Simon Réka ZsuzsannaOrosz AnnabellaGutenberg, 2021 • 4+

A mélységes kék Blüpp-tenger közepén, a hegyes-völgyes Gránátalma-sziget partjainál nevesincs vitorlás horgonyoz. Árbóckosarában egy kis kandúr szunyókál, míg fedélzetén, karosszékében Kricckracc kapitány a tegnapelőtti újságot olvassa. Szomszédságukban Borsika néni, egykori vadvízi hajóskapitány lakóhajója ringatózik. Reggeli nyugalmuk azonban illékony: mindjárt felbukkan Kávé, Borsika néni macskája valami halaszthatatlan tennivalóval, behajózik az öbölbe az óvodás kisfiú, Tas és nagypapája, megjelenik motorcsónakján Vámpárávám néni és unokája, Veronika. Különös kalóztámadás áldozatául esnek, vagy épp egy kisördög névnapját ünneplik meg, miközben megmentenek egy gyermekkönyvtárat.

A Gutenberg kiadó jellegzetes, gyönyörű mesekönyvei közül is kiemelkedik idén a Kricckracc kapitány, amely megjelenése óta Róka úrék eladási ranglistáján is előkelő helyet foglal el. Olyan könyv ez, amelyet nehéz nem észrevenni, hála az idén Az év illusztrátora-díjas Orosz Annabella varázslatos, egész oldalpárokat is betöltő akvarelljeinek. Ez a csodás képi világ Simon Réka Zsuzsanna tíz, egymással lazán összefüggő, ugyanabban a nagyon szerethető univerzumban játszódó meséjét öleli körbe. Ezek a mesék könnyűszerrel ejtik rabul az óvodás vagy akár kisiskolás korú gyerekek figyelmét és szívét: humorral teli, otthonos és meghitt, biztonságot nyújtó puha világ ez, szívmelengető kalamajkákkal és a gyerekfülnek (is) annyira kedves nyelvi játékossággal. Ha szeretitek a Miú és Vau-féle ráérős meghittséget, a Kricckracc kapitány is nagyon jó választás.

3. Mese a Mindenről, a Semmiről és más furcsa mesék

Tóth Gyula Gábor: Mese a Mindenről, a Semmiről és más furcsa mesék

Tóth Gyula GáborNagy NorbertCsimota, 2021 • 4+

– MÉÉÉG!
– Légyszi, még egyet!
– Na, jó! Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy… Semmi. Ebben a Semmiben SEMMI sem volt. Így nem is tudok miről mesélni. Itt a vége, fuss el véle…
Így születtek meg a könyvben olvasható történetek, villanyoltás utáni mesékként. Ezek a ráadás mesék, rövidek, viccesek, olyanok, amikre nem számítunk, mégis varázslatos pillanatokat teremtenek egy sűrű nap után, amikor együtt lehet beszélgetni, közösen álmodozni és nevetve álomba merülni.

Választottjaink egyike sem illeszkedik éppen a mainstream-mesekönyvek vonalába, de a Csimota újdonságát kifejezetten a szokatlant kedvelő gyerekeknek és felnőtteknek ajánljuk. Ha Mosonyi Aliz világa bejön nektek, akkor ez is be fog. Rövid, abszurd írások a mese fonákjáról, frappáns antimesék, szemöldökfelvonós-összenevetős gegek, váratlan visszakérdezések gyűjteménye ez a könyv, amely teljes élménnyé Nagy Norbert zseniálisan szürreális illusztrációival válik. Ritka élmény, hogy szöveg és illusztráció ennyire rímeljen egymásra (a kép szól a szavakról? a szavak a képről?), rövidségük ellenére hosszas álmélkodnivalót nyújtanak hát a kötet meséi.

4. Tatu és Patu élete és munkássága

Aino Havukainen - Sami Toivonen: Tatu és Patu élete és munkássága

Aino HavukainenSami ToivonenCerkabella, 2021 • 4+

Itt az ideje, hogy fellebbentsük a fátylat!
Hogyan lett Tatuból és Patuból feltaláló és kutató? Hol is van valójában a titokzatos Furavár? Ebből az ünnepi kötetből nemcsak a furavári fivérek gyerekkorát és bolondos ifjúkorát, hanem felnőttkoruk kihívásait és szédítő eredményeit is megismerheted.

Régóta azt gyanítom, hogy korunk egyik legjelentősebb Tatu és Patu-szakértőjének vagyok büszke anyukája: jók vagyunk ugyan Csillagok Háborúja űrhajókban is, de ez sehol nincs a furavári ikrekkel kapcsolatos kultusztól, ami itthon tombol. Ennek megfelelően a Cerkabella sikersorozatának vadiúj részét a Könyvhét iránt egyébként mérsékelten érdeklődő családtagok részéről is lelkes várakozás övezi, különösen, hogy éppen a legelszántabb rajongóknak szóló kötetről van szó. A drámai külső (amikor kézbe vettem, éppen hogy meg nem szólaltak a fanfárok) ugyanis az ünnepélyes tartalomnak szól: a 12 korábbi kötet után most mindent megtudunk az ikrek múltjáról és jelenéről, amit eddig hiába kérdeztünk. Aki szerette az eddigi köteteket, ebben sem fog csalódni.

5. Putifár tanár úr visszavág

Jean-Claude Mourlevat: Putifár tanár úr visszavág

Jean-Claude MourlevatRofusz KingaVivandra, 2021 • 9+

Képzeld el, mi történik, ha egy tanár utálja a gyerekeket! Hogyan foglalja el magát nyugdíjas évei alatt, amikor egész életében tanított? Putifár Róbertnek csak egy dolog jár a fejében: bosszút akar állni a tanít­ványain. Fizessenek végre a ricsaj és megalázta­tás éveiért!
A bosszú hidegen tálalva a legjobb, és Putifár ­valódi ínyenc­ségekkel áll elő. Egyék csak meg azok a csirke­fogók, amit kifőzött! De várjuk ki a történet végét!
Gonoszan vicces történet a legalatto­mosabb húzások és a legborzalmasabb helyzetek ízlelgetésére!

A Vivandra kiadót azért is szeretjük nagyon, mert viszonylag ritkán jön ki új könyvvel, de akkor nagyot szól. Az ugyancsak szenzációs Jakabak után a kiadó idén újabb Mourlevat-remekművel jelentkezett, most is Rofusz Kinga zseniális illusztrációval. Putifár tanár úr története egyszerre vicces, borzongató, elgondolkodtató és szívmelengető – arról, hogy mennyire tetszett nekünk, már bővebben is írtunk itt a Blogon.

Ez is érdekelhet

Bukkancs ajánlja! Kedvenc gyerekkönyveink a természet ébredéséről

Kicsiket-nagyokat egyaránt elbűvöl, ha bontakozó rügyeket, növekvő hajtásokat vagy épp az újjáéledő madárcsicsergést figyelik! Ha pedig ennyire zsibong a tavasz az ablakpárkányunkon túl, miért ne csippentsünk belőle kicsit az otthonunkba is – kedvenc gyerekkönyveink formájában?

Semmi nem fekete-fehér, még Hópihe sem

Az a természetes közelség, melynek feltételeit az első perctől megteremti Soukupová, annyira magával ragadó, hogy egy darabig felnőttként is keresni kell a szavakat arra, mi is történik velünk, olvasókkal. Naplót olvasunk? Vagy egy különleges „kint is-bent is”-perspektívából megírt felnőtt elbeszélés gyerekbarát verzióját?

Vélemény, hozzászólás?
Előjegyzés Értesítünk, ha érkezik hozzánk ilyen termék. Kérjük, ehhez add meg az e-mail-címedet!

Hírlevél

Ne maradj le semmiről, csatlakozz levelezőlistánkhoz!
Általában havonta egy hírlevelet küldünk.

A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Ezek a böngészőben kikapcsolhatóak, de ebben az esetben a webshop funkciói hibásan működhetnek. Weboldalunk további használatával jóváhagyod, hogy cookie-kat használjunk.További információk